Triduum Paschalne

Wieczorem w Wielki Czwartek rozpoczęliśmy Święte Triduum Paschalne, czas wspomnienia i przeżycia przez nas Zbawczej Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa.

Msza Wieczerzy Pańskiej, która jest świętowaniem ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa, była sprawowana o godz. 18.00, po Eucharystii miała miejsce całonocna adoracja Najświętszego sakramentu w Ciemnicy.

W Wielki Piatek o godz. 7.30 po raz pierwszy w naszym kościele mięliśmy okazję uczestniczyć w Ciemnej Jutrzni. O godz. 15.00 modliliśmy się Koronką do Miłosierdzia Bożego i przeszliśmy Drogą Krzyżową. Liturgia Męki Pańskiej, czyli celebrowanie męki i śmierci Pana Jezusa, była odprawiona o godz. 18.00. Zebrane ofiary na tacę w trakcie adoracji Krzyża zostały przekazane na utrzymanie Grobu Pańskiego. Po Liturgii do godz. 21.00 miała miejsce adoracja Najświętszego sakramentu przy Grobie Pańskim.

W sobotę nie sprawuje się żadnej liturgii, ponieważ Pan Jezus spoczywał w grobie, w tym dniu o godz. 7.30 modliliśmy się na Ciemnej Jutrzni. Poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny miało miejsce w godz. 9.00-15.00.

Wigilia Paschalna celebrująca Zmartwychwstanie Pana Jezusa, należąca już do Niedzieli Wielkanocnej, sprawowana była w sobotę o godz. 20.00, podczas niej odnowiliśmy nasze przyrzeczenia chrzcielne.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest przeżyciem zbawczego zwycięstwa Chrystusa nad grzechem i śmiercią. On daje nam nowe życie. Świętowanie Uroczystości Zmartwychwstania rozpoczęliśmy Procesją Rezurekcyjną o godz. 6.00. Po procesji była sprawowana Msza św.


Niedzielą Zmartwychwstania rozpoczęliśmy Okres Wielkanocny, w którym wypełniając przykazanie kościelne, powinniśmy przyjąć Komunię św. Uroczystości Zmartwychwstania są rozciągnięte na osiem dni, tzn. oktawę, w piątek w oktawie nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.